اوضاع اقتصاد ایران چگونه است و به کجا ختم می شود؟ قسمت اول

زمان میانگین برای مطالعه 4 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 2

اوضاع اقتصاد ایران دقیقا در چه وضعیتی قرار دارد و قرار است به کجا برسد؟ این سوالیست مکرر که پاسخ آن را در ویدئو به شما خواهیم داد.

اوضاع اقتصاد ایران چگونه است و به کجا ختم می شود؟

  • قسمت اول

در این ویدئو قصد دارم برای شما در رابطه با اوضاه اقتصاد ایران قسمت اول شفاف کنم که

  • اوضاع اقتصاد ایران دقیقا در چه وضعیتی قرار دارد و قرار است به کجا برسد؟

  • آیا این شرایط بحرانی است؟
  • تفاوت بحران اقتصادی با رکود چیست؟
  • این شرایط چه تاثیری بر کسب و کارها می گذارد؟

ابتدای برخورد با هر مسئله ای باید درک بکنیم که دقیقا کجای کار قرار داریم تا اینگونه بتوانیم پس از درک شرایط، برای آینده برنامه ریزی کنیم. قبل از هر چیز لازم می دانم که بگویم علیرغم شناخت کافی و لازم از اقتصاد خرد و کلان، من به عنوان یک مشاور بازاریابی استراتژیک و مربی کسب و کار این حرف ها را به شما می زنم نه یک اقتصاد دان.

بحران اقتصادی چیست؟

من می خواهم در این بخش تعریفی ساده تر به شما ارائه دهم. بحران اقتصادی در سطح اقتصاد کلان مطرح می شود. اقتصاد کلان هم به بررسی رفتار ها و تصمیمات اقتصادی در سطح مملکتی و جهانی می پردازد. پس منظور از بحران اقتصادی اتفاقی است که در سطح گسترده رخ می دهد نه بحران مدیریتی و شخصی. بحران اوضاع اقتصاد ایران و یا هر مکان دیگر ،شرایطی در اقتصاد است که طی آن کاهش ارزش پول، کاهش درآمد، کاهش تولید ناخالص داخلی، ورشکستگی شرکت ها و موسسات مالی و اعتباری رخ می دهد.

رکود اقتصادی چیست؟

ابتدایی ترین معنای رکود اقتصادی ، این است که شرایطی در اقتصاد پدید می آید که طی آن رشد اقتصادی منفی خواهد شد. رکود دو دوره پیاپی سه ماه است که گاها تا یک یا چند سال هم به طول می انجامد، در طی دوران رکود:

  1. تولید کاهش پیدا می کند
  2. اشتغال به مشکل بر می خورد
  3. در آمد ها کاهش می یابد
  4. و تجارت ها و کسب و کارها به سبب کاهش فروش در تنگنا قرار می گیرند.

تفاوت بحران اقتصادی با رکود اقتصادی چیست؟

همانطور که در ابتدای ویدئو اوضاع اقتصاد ایران قسمت اول متوجه شدید اولین اثر بحران اقتصادی تورم افسار گسیخته بود که طی آن تقاضا بیش از عرضه می شد. ولی در دوران رکود اقتصادی تورم به هر میزان که باشد به ثبات نسبی رسیده و آهنگ تغییراتش آهسته شده است. از طرف دیگر در دوران رکود مردم دیگر میلی به مصرف گرایی ندارند و چون تورم به میزانی ثابت رسیده دیگر دست به خرید های ناشی از شوک اقتصادی نمی زنند. همچنین مردم جامعه کمتر پولی برایشان باقی مانده است چرا که در دوران ببحران و تورم ناشی از آن بخش عمده پول خود را خرج کرده اند. پس در این حالت انتظار می رود که عرضه بیش از تقاضا شود. زمانی که عرضه بیش از تقاضا شود،تولید کننده، فعال اقتصادی و مالک کسب و کار با مشکل افزایش هزینه و تعدیل نیرو دست و پنجه نرم می کند. در ویدئو اوضاع اقتصادی ایران توضیح می دهیم که کدام یک اول رخ می دهد؟ رکود یا بحران؟ در زیر نیز به صورت نمودار این مبحث را در آن توضیح خواهیم داد

 

 

اوضاع اقتصاد ایران 

 

آیا ایران در رکود اقتصادی به سر می برد؟

در قسمت دوم ویدئوی این مبحث به موارد مهم تری می پردازیم تا با این شرایط و راه کار های آن آشنا شوید

حال که شناختی از بحران اقتصادی و رکود اقتصادی پیدا کردید به نظر شما آیا اوضاع اقتصاد ایران اکنون یعنی شهریور ماه 1397 در رکود اقتصادی به سر می برد؟

فکر می کنم که من و شما با هم موافق باشیم و بگویم نه ایران به معنای واقعی هنوز به مرحله رکود اقتصادی نرسیده است اما از یک چیز مطمئن هستیم آن هم اینکه طی چند ماه آینده رکود فرا می رسد. وقتی که این دوران شبه بحران که هنوز نام درستی روی آن نگذاشته ایم به ثبات برسد اقتصاد ما وارد مرحله رکود خواهد شد. ما از همین الان در حال اندازه گیری وسعت آن رکود و برنامه ریزی برای آن هستیم. پس رکود مرحله ای است که قطعا در آینده ای نه چندان دور رخ می دهد.

کلمات کلیدی:

نظرات

مهدی ستارزاده
4 سال پیش
خیلی عالی 
ولی علت این بحرانها د رکود ها باید مشخص بشه 
چرا این اوضاع در ترکیه نیست چرا در کره جنوبی نیست چرا در هند نیست چرا در عمان نیست
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 سال پیش
سلام جناب ستارزاده.
شايد درست متوجه منظورتون نشدم كه ايا منظورتون اين بحران هست يا كلا بحران از سال ١٩٣٠.
چرخه هاي اقتصادي در حال طي شدن هستن همونطور كه سال ٤ فصل داره بازار هم ٤ فصل بحران-ركود-شبه رونق- و رونق داره. يك سيكل كامل اقتصادي غالبا ١٢ تا ١٥ سال طول ميشكه، حال قرار نيست ترتيبشون هم همينطور باشه،
مثلا ركود طولاني مدت ميتونه زمينه ساز بحران باشه و ترتيب اين سيكل بهم بريزه. يا اينكه ركود ميتونه دو فصل ٣ ماهه باشه و بلافاصله بازار وارد فاز رونق بشه،
در مورد علل بحران موارد مختلف هست از نا امني و ترس گرفته تا بحران هاي مالي، نقدينگي، بانكي، انرژي، و و و
به طور خيلي خلاصه، اين مورد آخر به سبب رشد حبابي و رشد ١١ ساله اقتصاد امريكا بود،نوبليست هاي اقتصادي خبر از حبابي شدن بازار سرمايه مي دادند، ميزان رشد بازار سرمايه بيش از كل توليد ناخالص داخلي امريكا بود، و اين نشانگر حباب سرمايه...و چه ماشه اي بهتر از كرونا...
پاسخ دهی
;