آپدیت وضعیت کلان، بیت کوین و بازارهای مالی بعد از توافق سقف بدهی ( 5 ژوئن 2023 )

زمان میانگین برای مطالعه 9 دقیقه

بروزرسانی: 14 مهر، 1402
نظرات 39

در این جلسه قصد داریم به تحلیل اقتصاد کلان پرداخته و نگاهی به سیاست گذاری و بازار کریپتو بیاندازیم. همچنین در نیمه دوم جلسه با حضور شاهین شاهمرادی عزیز به بررسی جزئی تر داده های اقتصادی پرداخته ایم.

دانلود فایل تصویری لایو 5 ژوئن 2023 با کیفیت عالی

دانلود فایل تصویری لایو 5 ژوئن 2023 با کیفیت متوسط

دانلود فایل تصویری لایو 5 ژوئن 2023 با کیفیت پایین

دانلود فایل صوتی لایو 5 ژوئن 2023

در این جلسه قصد داریم به تحلیل اقتصاد کلان پرداخته و نگاهی به سیاست گذاری و بازار کریپتو بیاندازیم. همچنین در نیمه دوم جلسه با حضور شاهین شاهمرادی عزیز به بررسی جزئی تر داده های اقتصادی پرداخته ایم.

گزاره اول : وضعیت بازار کریپتو
جلسه 5 ژوئن را در حالی آغاز می کنیم که درست ساعتی پیش از شروع جلسه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا SEC از باینانس شکایت کرده و با ادعای اوراق بهادار بودن کوین هایی ADA –SOL-MATIC-FIL-ALGO-ATOM-MANA-AXS=SAND-BUSD-BNB-COTI  اتهاماتی را به این صرافی وارد کرده است. همین موضوع سبب دامپ 5% بیت کوین در یک ساعت شد. آلت کوین ها نیز وضعیت به مراتب بدتری را نسبت به بیت کوین سپری کردند.

به صورت کلی پر واضح است که ریزش صورت گرفته ارتباطی با عوامل کلان ندارد. در جلسه گذشته که در ماه می برگزار کردیم، سناریو پیش روی بازار کریپتو را اصلاحی ارزیابی می کردیم و سپس با ورود به ماه ژوئن به صورت خلاصه عرض شد که فعلا این مسیر ادامه دارد، حال این اصلاح به واسطه شکایت SEC شتاب گرفت، ولی هنوز تغییری در مسیر کلی موارد بیان شده ایجاد نکرده است.

از این رو در نگاه اولیه به نظر بیت کوین کماکان می تواند چند هفته ای در فشار باشد، اکنون در نگاه بسیار کوتاه مدت ترمز گیری برای فروشندگان ایجاد خواهد شد، اما بنا به دلایلی که در گزاره های بعدی راجع به آنها صحبت خواهیم کرد، فشار عدم ورود پول و همچنین خروج سرمایه از صندوق های کریپتو می تواند چند هفته ای ادامه داشته باشد، به گونه ای که تا 10 الی 15 جولای در یک باکس بزرگ با رنج چند هزار دلاری نوسان و اصلاح قیمتی-زمانی داشته باشیم (به طور مثال کمی صعود سپس اصلاح).

در صورتی که طی این مدت محدوده 23-24 هزار دلار با قدرت از دست نرود (بیت کوین پایداری کند) و اتفاقات عجیب درون مارکت رخ نداده و نشانه ای از فرود سخت نباشد(که اکنون شرایط همانطور است)، می توان در مسیر اصلاح ها به دنبال تشکیل ستاپ خرید بود و امید داشت در تابستان سقف 32-33 هزار دلار شکسته شود. همانطور که در شروط بالا اشاره شد، موراد باطل کننده این موضوع تغییری بزرگ در عوامل کلان (فرضا پررنگ شدن سناریو فرود سخت) یا تهدیدی بزرگ از عوامل درونی است(مثلا FTX) دیگر، که فعلا هر دو اینها آرام به نظر می آیند.

در خصوص آلت کوین ها هم کماکان قیمت وسوسه کننده است اما خبری از ورود پول نیست، فلذا شرایط برای افزایش حجم و ورود با ریسک متوسط دلچسب نیست. در صورتی که طی این اصلاح حجم توتال به عددی ما بین 850 الی 950 میلیارد دلار برسد موقعیت خوبی برای افزایش حجم و میانگین کم کردن در آلت کوین ها ایجاد می شود که البته لازم است در آن شرایط باز هم سایر ابعاد بازار مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی هم که چنین نشد باید اجازه داد اصلاح زمانی-قیمتی تکمیل شود سپس با ایجاد نشانه های خوب سبد را به روز رسانی کرد.

 

گزاره دوم : تمدید زمان سقف بدهی

بدون شک مهم ترین اتفاقی که طی روزهای گذشته در سطح اقتصاد کلان رخ داد تمدید زمان سقف بدهی دولت آمریکا بود. توافق دولت و کنگره صورت گرفت و اکنون دولت آمریکا می تواند تا سال 2025 بدون تغییر خاصی در سیاست های بودجه ای به تامین مالی از طریق بازار بدهی بپردازد.

پیش تر عرض شده بود این اتفاق یک روی خوب دارد یک روی بد، روی خوبش این است که چنین ریسکی (نکول بدهی) که می توانست نظم کلیه بازارها (از اوراق تا سهام) را بهم بریزد ، و اکنون سایه این ریسک از روی بازارها برداشته شده است. اما روی بد چه بود؟


همراهان عزیز ما در اینستاگرام اشاره داشتند که روی بد آن این است که وقتی سقف بدهی برداشته شود، دولت برای تامین هزینه های خود نیازمند انتشار اوراق جدید و فروش آنهاست. پس با انتشار اوراق جدید نقدینگی از بازارهای مالی و اقتصاد پول (Financial Economy) جمع شده و وارد بازار اوراق می شود. از این رو فشار روی بازارهای مالی دو چندان خواهد شد. این برداشت کاملا درست است، اما سوال دیگری مطرح می شود، چه مقدار از پول و طی چه زمانی قرار است وارد بازار اوراق شود؟ عمق و ابعاد این اتفاق چگونه خواهد بود؟
 

برای پاسخ به این سوال نیاز است به بررسی نکته دیگری بپردازیم و آن هم سیاست های بودجه ای است. همچون سیاست پولی سیاست بودجه ای هم انقباضی و انبساطی است. در ویدئو جلسه به خوبی توضیح داده شده است که دولت چگونه با مالیات و هزینه های دولتی می تواند سیاست بودجه ای را تغییر دهد.

وقتی دولت مالیات را افزایش و هزینه هایش را ثابت نگه دارد یا کاهش دهد، به سمت انقباض بودجه ای حرکت کرده و این سیاست ضد تورمی ولی رکود زاست.

همچنین اگر دولتی مالیات را کاهش داده و هزینه هایش را افزایش دهد به سمت انبساط بودجه حرکت کرده تا با این کار رونق را حفظ و از رکود جلوگیری کند،در عوض پایداری تورم می تواند از مشکلات چنین سیاستی باشد.

حال با تمدید زمان سقف بدهی دولت آمریکا، تغییری در سیاست های بودجه ای ایجاد نشده، و کماکان دولت به تامین مالی هزینه های خود بدون تغییر در مالیات می پردازد. برای اینکه این تامین مالی صورت بگیرد نیاز است که نرخ های بهره بالاتر رود و سیاست انقباضی پولی ادامه یابد، چون اگر اوراقی با بهره بالاتر منتشر نشوند در شرایط عادی که هنوز تورم وجود دارد و رکودی صورت نگرفته، نقدینگی محرک اصلی برای حرکت به سمت دارایی های Risk OFF نخواهد داشت.

و این گونه است که عرض می شود افزایش مدت زمان سقف بدهی ، راه را برای انقباض پولی بیشتر هموار می کند و بدون افزایش بهره نمی توان گفت که افزایش سقف بدهی باعث می شود به یکباره پول از بازارهای مالی به دارایی های Risk OFF گرایش پیدا کند. پس درست است که روی بد افزایش سقف بدهی این است که نقدینگی از سایر بازارها به سمت اوراق حرکت می کند، اما بدون افزایش بهره یا پررنگ شدن ریسک رکود این هدایت یکباره و بسیار عمیق نیست. به هر حال لازم است بدانیم که بازارهای مالی در کوتاه مدت و میان مدت از این بابت تحت فشار خواهند بود ولی نه به گونه ای که بتوان گفت همین تک مولفه سبب ایجاد کف های عمیق در آنها خواهد شد.

گزاره سوم : در مسیر انقباض پولی

با انتشار داده های PCE در ماه می، وقتی که نشانه هایی از چسبندگی تورم مشاهده شد، موسسات و بانکها، مسیر سیاست گذاری پولی را به سمت انقباض بیشتر ارزیابی کردند. چرا که هدف اصلی سیاست گذار پولی مهار تورم و رسیدن به تورم هدف (کم و با ثبات) است.

در بین بانکها و موسسات، BOFA سه پیش شرط برای افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن اعلام کرده بود که عبارتند از : 1.داده های اقتصادی قوی 2.افزایش مدت زمان سقف بدهی 3.کاهش استرس بانکی.

مورد دوم که حل شد و با بررسی گزاره دوم متوجه شدیم مسیر برای افزایش نرخ بهره هموار شده است، اما ایا مورد 1 و 3 همین موضوع را تایید می کنند؟ یا به عنوان موانع مسیر انقباض پولی هستند؟

در قسمت داده های اقتصادی، در هفته اول ژوئن شاهد انتشار داده های اشتغال، شاخص های ISM و ... بوده این که در تصویر زیر گزارشی از آنها منتشر شده است، اگر در این گزارش ها ریز شده و جزئیات را مورد بررسی قرار دهیم متوجه می شویم که اغلب شاخص های اقتصادی نشان از کند شدن اقتصاد دارند، پس پیش شرط اول یعنی داده های اقتصادی قوی چندان دیده نمی شود. البته تا زمان جلسه FOMC در 14 ژوئن، داده های CPI نیز منتشر می شوند ولی بررسی شاخص های پیش رو همچون داده های PPI می گویند احتمال قوی CPI نیز کمتر از میزان قبلی بوده و در مسیر کاهشی خود خواهد بود.

 

 

 

 

                                         

در پیش شرط سوم یا همان استرس بانکی اوضاع چگونه است؟ اگر وارد جزئیات ترازنامه FED شویم، متوجه می شویم که در ستون دارایی قسمت Primary Credit (که یک برنامه ویژه اعتبار دهی فدرال رزرو برای جلوگیری از ریسک نقدینگی در نظام بانکی است) پس از افزایش شدیدی که در مارس 2023 همزمان با بحران SVB داشته، به حد تعادل قبلی خوب بازگشته است. پس این بخش به ما می گوید که نظام بانکی تحت شرایط ویژه نیست.

 

اما در قسمت دیگر دارایی های FED اگر نگاهی به برنامه وام گیری بانک های تجاری از بانک مرکزی نگاه بیاندازیم متوجه می شویم که از زمان SVB تا کنون بانکها در حال اضافه برداشت از بانک مرکزی هستند. این یعنی فشار نرخ بهره کماکان بر نظام بانکی دیده می شود و احتمال قوی بانک در محل ذخایر دچار مشکلاتی هستند که سیر اضافه برداشت صعودی بوده است.

فلذا از 3 شرط گفته شده، 2 پیش شرط آن محیا نیست! و بازار به خوبی این شرایط را می بیند، برای همین است که وقتی برخی از داده ها بهتر از پیش بینی منتشر می شوند، انتظارات بازارهای آتی به سمت افزایش نرخ بهره تغییر می کند، اما در نهایت هنوز هم اکثریت انتظارات بازارهای آتی بر توقف نرخ بهره در ژوئن 2023 می باشد. صد البته اگر افزایش نرخ بهره متوقف نشود شاهد فشار فروش در بازارهای مالی خواهیم بود، اما اگر هم متوقف شود تا زمانی که داده های دیگر مسیر توقف را تایید نکنند، نقدینگی به سمت بازارهای مالی هدایت نمی شود و کماکان به نظر تا آمدن تاییدیه هایی در ماه جولای در فضای ترس و امید و توام با حرکاتی با دامنه نه چندان بزرگ قرار بگیریم.

از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موارد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید.

توجه داشته باشید که ریسک بخش جدا ناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، اعلام معاملات شخصی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

 

کلمات کلیدی:

نظرات

آریان
8 ماه پیش
سلام مهدی عزیز میخواستم بدونم از چه وی پی انی برای صرافی استفاده میکنی
پاسخ دهی
مهدی رجبی
8 ماه پیش
سلام آریان جان، نورد وی پی ان سرورهای udp روی اینترنت مبین نت
پاسخ دهی
علی نوآئین
8 ماه پیش
سلام و خداقوت خدمت استاد عزیز 
استاد با اجباری شدن kyc کوکوین چه کنیم ؟ 
جمع کنیم بریم bingx , mexc دلم با کوینکس صاف نیست آخه
پاسخ دهی
مهدی رجبی
8 ماه پیش
سلام علی جان،
بله دیگه، متاسفانه کار دیگه نمیشه کرد
پاسخ دهی
ناصر
7 ماه پیش
سلام
اپلیکشن bingx نصب کردم همش میگه شما در محدئده خدمات نیستید چه باید کرد لطفا راهنمایی کند
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
سلام ، برای وی پی انی هست که دارید استفاده می کنید، یه وی پی ان استیبل انتخاب کنید و در  mexc یا bingx حساب باز کنید.
پاسخ دهی
حسن اکبری لاری
8 ماه پیش
استاد تکنیکالی، بعضیها میگن آلتهایی که توی ریزش بازار، کمترین ریزش رو داشتن، قوی وبرای خرید بهترن BNB ،دسته دوم آلتهایی که بعد ریزش ،بیشتر راه رو برگشتن و استقبال سمتشون بوده INJ ودسته سوم آلتهای با ریزش زیاد رو مفت وجامونده میدونن DOT ، کدوم تفکر درسته؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
8 ماه پیش
یه لحظه نزول بازار رو ولش کن، بیت طوری هست که اگه از همین الان 3 هفته پشت هم تا جلسه بعدی FOMC رالی بکنه هم تعجب نمی کنم، فرض کنیم این اتفاق بیوفته، به نظرت پول قابل قبولی میاد تو بازار یا اثرات داخلی مثل ساپلای شاک و شورت اسکوییز می برتش بالا؟ به نظر من اثرات داخلی، خوب اینطوری که التها نهایت اندازه بیت رشد کنن حالا یکم اینور اونور، پس در واقع دلیل وسوسه مون چیه؟ قیمت. حالا ابزارمون برای تحلیل قیمت چیه؟ TA، سوال از خودت TA روی دارایی که نقدشوندگی قابل قبول نداره جواب میده؟ سطوح یا نواحی جواب میدن؟ حسن کل حرف من در این راستات که خرید آلت الان مثل هندونه در بسته است، احتمال اینکه هندونه سفید در بیاد زیاد نیست، اما به شرط چاقو نمیخریم داریم دربسته و با ضربه زدن می خریم، اما یه چیزی می تونه چاقو رو بهمون بده اگه گفتی چیه؟ پیروزی ریپل بر SEC که اگه این رخ بده تقریبا تمامی التها علی الخصوص اونهایی که سک دست گذاشت روشون رشد می کنن. فکر کنم کاراکتر هام جا نشه دیگه، اما حسن من خودم به ریوارد و زمان نگاه می کنم، اگر کوتاه مدت قصد داشته باشم تقریبا خیلی خیلی سخت روی التها میرم، اما اگر بلند مدت باشم، التهای دیفای رو انتخاب و از بی ان بی هم فقط و فقط به خاطر وثیقه بودنش برای وام های باینانس فاصله میگیرم
پاسخ دهی
اریانا نیک نژاد
8 ماه پیش
سلام استاد جان خسته نباشی...
استاد واقعا دلتنگتون هستیم ارادت داشتیم خدمتتون توی سمینار  که دیدمتون خیلی بیشتر شد واقعا شمارو برادر بزرگتر خودم میدونم...
استاد سوالی که دارم اینه به نظر شما زمان مناسب برای ورود به التها کی هست؟؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
8 ماه پیش
آریانا جان سلام عزیزم،
قربونت برم من هم دلتنگتم، محبت توست عزیز دلللل،
اریانا برای پاسخ به این سوال یه سری توضیحات خوب دیروز به حسن دادم، توی کامنت های همین پست هست، توی دو تا کامنت یه سری نکات به حسن لاری عزیزم گفتم، حتما اونا رو بخون اول
پاسخ دهی
اریانا نیک نژاد
8 ماه پیش
چون استاد جان التها خودشون از طرف sec تحت فشار هستن و توی این رشد هم انچنان که باید رشد نکردن و احتمالا با اصلاح بیت التها خیلی بیشتر از بیت بریزن به نظرتون زمان مناسب برای ورود بهشون رو کی میدونید؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
8 ماه پیش
و احیانا اگر پیداش نکردی بگو واست بفرستم:) چون طولانی بود مجدد تایپ نکردم:))
پاسخ دهی
حسن اکبری لاری
7 ماه پیش
استاد، مثل اینکه اون چاقویی که دنبالش بودیم پیدا شد، یکم ریسک های درونی کم شد اما بیرونی ها چی؟ کلان اقتصاد اجازه میده پول قابل قبولی بیاد سمت این بازار؟ وقت دست عوض کردن (تا سقف 30 درصد که فرمودید) روی آلت هاست؟ دامی زیر 48 بیت ممکنه؟ بشخصه کمی مرددم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
سلام حسن جان، ماشالا بهت بله به نظر میاد تغییراتی داشتیم و طبیعتا به فال نیک میگیریم، اما از لحاظ بیرونی سوای مورادی مثل نرخ بهره که خودت خیلی خوب دنبالشون می کنی، واگرایی بین حجم پول و بازار های سهام به وجود آمده این یک پیغام واضح دارد و اون هم این هست که بازار سهام گران تلقی می شود، پس از لحاظ بیرون شرایطیه که صعود مارکت ها کماکان فرصت نوسان گیری و تسویه است، در این شرایط برای آلتها من به شخصه هنوز روی 30% هستم،
پاسخ دهی
حسن اکبری لاری
7 ماه پیش
و اینکه استاد، من نفهمیدم چرا فرمودید من کوتاه مدت روی آلت ها نمیرم،توی کل مسیر نزول، سنگر امن ما بیت بود و سعی ما معاملات کوتاه مدت به پیر بیتی برای افزایش ذخایر بیتی و اصطلاحا بزن در رویی بودیم،یعنی منه ماکرو باید روی آلت هم ماکرو باشم؟ کجارو بد فهمیدم؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
7 ماه پیش
حسن جان نه اتفاقا شما درست داری میگی، دیدت ماکرو هست، داریم از ماکرو اکونومی جهت می گیریم، نه اینکه حتما روی آلت ها مدت ها بخواییم بمونیم، حالا این دید ماکرو میگه به سبب ریسک ها بعیده آلت سیزن داشته باشیم ولی با صعود بیت آلت پارتی داریم به قول بچه ها، و اینجا مثلا از 100 آلت ماژور و میدل، 20- 30 تاشون رشد می کنن نه اینکه مثلا 70-80 تاشون رشد کنن، حالا این تناسب رو در نظر بگیریم قبلا از هر 3 التی که میگرفتیم 2 تاش سود میداد، الان از هر 3 تا 1 دونه اش، ایا اون 1 مورد رو میتونیم در بیاریم؟ یا ایا میشه 2 به 1 بود؟ طبیعتا ساعتها وقت گذاشتن و پیدا کردن و فیلتر نویسی می خواد، اگر حوصله اش رو داریم دقیقا حرف ات درسته بزن درویی بریم تو کارش ولی نذاریم حجم بالاتر از 40% بشه
پاسخ دهی
حسن اکبری لاری
8 ماه پیش
استاد، میخواستم مقداری از پرتفو رو به پیر بیتی و کوتاه مدت به آلتها بدم، اما اکثر آلتهای بزرگ بازار توی لیست شکایت SEC هستند و ریسک بیرونی دارند، آلتهای کوچیکتر هم ریسک درونی، موندم چه کنم، چشم هامو ببندم و فقط تکنیکالی نگاه کنم؟ چطور آلت خوب انتخاب کنم؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
8 ماه پیش
سلام حسن جان، وقتت بخیر، چه سوال خوبی بود.
حسن جان شما فعال بازاری کهنه کاری باید کمی پخته تر موضوع رو بررسی کنی، چرا می خوای بری روی آلتها؟ دلیل این ریسک مضاعف چیست؟ دلایل متعددی می تونه داشته باشه که مهم ترینش به نظر من قیمت هست، قمیت داره ریوارد رو برای ما بزرگ نشون میده، حق هم داری چون من هم همینطوری هستم، اما ایا واقعا اون ریواردی که میخوایم محیا میشه؟ نمیگم نمیشه اما بخش زیادیش به یک بازار بولیش بستگی داره، که پول بیاد تو بازار نه اینکه اسپات ضعیف باشه، میرم کامنت بعدی یه نکته خوب بهت میگم
پاسخ دهی
اریانا نیک نژاد
8 ماه پیش
استاد مثلا چه جوری بتونیم بفهمیم این زمین با دلار چقدر به ما فروخته شده یا هر متر زمین چند دلار برای ما وایساده؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
8 ماه پیش
عرض ادب ، در کامنت قبلی پاسخ دادم و سوالی بود در خدمت هستم
پاسخ دهی