شروطی درباره سرمایه گذاری در املاک در این شرایط اقتصادی ایران

زمان میانگین برای مطالعه 4 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 2

بر اساس سوالات عزیزان در رابطه با سرمایه گذاری در املاک، در این ویدئو فاکتورهایی برای خرید و فروش یا سرمایه گذاری در املاک مسکونی، تجاری و ...عنوان کرده ایم

در این ویدئو می خواهیم بدانیم که برای خرید و فروش یا سرمایه گذاری در املاک مسکونی، تجاری، کشاورزی و ... چه مواردی را باید در نظر بگیریم.

در ابتدا یک سوال از شما می پرسم، نگاهی به خود و اطرافیانتان بکنید چه مقدار از سرمایه و دارایی شما و اطرافیانتان اموال غیر منقول یعنی ملک های مسکونی، تجاری، صنعتی، زمین و ... است؟ به احتمال بسیار زیاد نزدیک به 90%. طبق آخرین بررسی های سازمان املاک و مستغلات کشور تمرکز 88% دارایی ما ایرانی ها در املاک قرار دارد. حال ما در خصوص این بخش زیاد از دارایی خود چطور عمل کرده ایم؟ برای خرید های کوچک خود حساسیت های بسیاری به خرج می دهیم اما در زمینه املاک به سبب اطلاعات ناکافی، فضا را از دست داده ایم.

سرمایه گذاری در املاک

حال شروطی را برای سرمایه گذاری در املاک بیان می کنیم. خواهشمندم که حتما ویدئو را کامل ببینید چرا که شروط یادداشت شده در زیر فقط سر تیتر هستند.

  1. املاک یک بعد تحلیل دارند یک بعد معامله. شاید تحلیل ها برای سرمایه گذاری در فلان منطقه به درستی صورت گیرند اما فردی که قصد خرید در آن منطقه را دارد به اشتباه در گیر بازی دلالان، مالکان و برخی مشاوران املاک شود به گونه ای که بیش از حد قیمتی خریدی را انجام دهد یا اینکه دارایی خود را ارزان تر از استاندار های تعریف شده بفروشد. پس ما باید در هر دو بعد با کسب مهارت ها و اطلاعات کافی بازی را در دست بگیریم.
  2. در نظر داشته باشید که قاعده قیمت گذاری املاک در کلان شهر ها خارج از قاعده کل کشور است. پس در مهاجرت ها و سرمایه گذاری ها دقت لازمه را به خرج دهیم. چرا که طبق آمار بانک مرکزی بر هم ریختن عوامل قیمت گذاری باعث شده که امنیت سرمایه گذاری در برخی از کلان شهر ها با مشکلاتی رو به رو شود.
  3. مبنای سرمایه گذاری باید مشخص شود. ما در سرمایه گذاری خود قرار است مصرف کننده باشیم یا اینکه قرار است صرفا سرمایه گذار باشیم؟ اگر مورد دوم یا ترکیبی از هر دو انتخاب ماست، باید در نظر داشته باشیم که در حال حاضر در برخی از مناطق کلان شهر ها نسبت بازگشت سرمایه به مبلغ سرمایه گذاری شده عدد بسیار بزرگی است. البته این بدین معنی نیست که نباید در املاک سرمایه گذاری کنیم بلکه باید در مکان مناسب سرمایه گذاری کنیم.
  4. نباید انتظار داشته باشیم سفته بازی در مسکن و رشد تورمی تا ابد ادامه داشته باشد. املاک دچار رکود تورمی بوده و در برخی مناطق از تورم تعادلی پیروی می کنند توجه به آمار دقیق به همراه تحلیل درست در صورتی که نخواهد به معامله درست منتهی نشود درصد خطا را به شدت افزایش می دهد.
  5. ریسک های اصلی هم باید بررسی شوند، علی الخصوص برای سازندگان مسکن. چرا که چندین متغیر در سال های آتی پیش رو هست که اگر تغییراتی در آن ها ایجاد شود ممکن است نوسانات زیادی را در قیمت ایجاد کنند. همانند قیمت سوخت.
  6. نقش مصرف کننده در مسکن باید در نظر گرفته شود. مصرف کننده نمی تواند قیمت شاخص های جهانی را تعیین کند اما در تعادل قیمتی املاک نقش دارد. علی الخصوص در شهرهای بزرگی مانند تهران که نزدیک به 42% جمعیت آن مستاجر هستند. مستاجرین چسبندگی سرمایه ندارند.
  7. شرایط شما برای سرمایه گذاری در املاک نیز بسیار حائز اهمیت است، به طور مثال یک کاسب یا فعال اقتصادی که ممکن است به گردش مالی نیاز پیدا کند نباید سرمایه خود را در املاکی ببرد که چسبندگی بسیاری دارد.
  8. گمان نکنیم که فرصت ها برای سرمایه گذاری در املاک تمام شده است و دیگر خرید املاک آرزو شده است.

ادامه مباحث و مطالب را در سایت، پیج اینستاگرام و کانال تلگرام و لایو های هفتگی خواهیم داشت.

کلمات کلیدی:

نظرات

امیرحسین
4 سال پیش
سلام آقای رجبی

من ۱۴ سالمه آیا می تونم در حوزه ی ارز های دیجیتال فعالیت کنم؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
4 سال پیش
سلام امیر حسین جان، بله چرا نشه
پاسخ دهی
;