بررسی جریان سفارشات و سناریوهای پیش روی اتریوم (تحلیل تکنیکال اتریوم)

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

بروزرسانی: 04 خرداد، 1401
نظرات 13

همزمان با افزایش ریسک پذیری بازارهای ریسکی در هفته های اخیر،رمز ارز اتریوم نیز موفق شد پس از گذشت ۶ هفته،دوباره با قدرت وارد کانال 3000$ شده و ارزش بازارش از برخی از بزرگترین موسسات مالی جهان مانند Bank of America و MasterCard،پیشی بگیرد.

این مقاله توسط گروه پروتریدینگ که گروهی از دانشجویان دانشکده بازار هستند نوشته و منتشر شده است.

همزمان با افزایش ریسک پذیری بازارهای ریسکی در هفته های اخیر،رمز ارز اتریوم نیز موفق شد پس از گذشت ۶ هفته،دوباره با قدرت وارد کانال 3000$ شده و ارزش بازارش از برخی از بزرگترین موسسات مالی جهان مانند Bank of America و MasterCard،پیشی بگیرد.

در این مقاله،ابتدا نگاهی به آخرین وضعیت شبکه اتریوم و اتفاقات مهم پیرامون آن خواهیم انداخت و سپس به بررسی جریان سفارشات و سناریوهای پیش روی قیمت اتریوم میپردازیم.
یکی از مهمترین موضوعات پیرامون شبکه اتریوم در سالهای اخیر،تغییر سیستم اجماع این پروژه از حالت اثبات کار(رمزگشایی و تایید تراکنش با قدرت پردازشی سخت افزاری)به اثبات سهام(این بار با قدرت پردازشی حاصل از سرمایه قفل شده توسط سرمایه گذاران)،تحت عنوان ETH 2.0 با هدف مقیاس پذیری و سرعت تراکنش بیشتر،کارمزد کمتر و... بوده است.
این تغییر بزرگی در شبکه اتریوم میتواند باشد که بعلت حساسیت و سختی موضوع،در چندین مرحله در حال انجام است. 
برای اطلاعات بیشتر می توانید اینجا را کلیک کنید.
علی رغم وجود بسیاری از مشکلات و تعویق های فراوان طی مراحل مختلف این تغییر،در هفته های اخیر شاهد شبیه سازی موفق یکی از مهم ترین آپدیت های مربوط به آن(The Merge) بودیم.
این یعنی اتریوم،بیش از پیش به اهداف خود و وعده هایی که به سرمایه گذارانش داده بود،نزدیک شده است.در ادامه،داده های اخیر نشان می دهند که نرخ مشارکت و سرمایه قفل شده از سوی سهام گذاران ETH 2.0 اخیرا افزایش چشم گیری داشته است در نمودار زیر مشاهده میکنید:


از دیدگاه عرضه و تقاضا،هر چه تعداد کوین/توکن قفل شده یک شبکه افزایش پیدا کند،در واقع نیروی عرضه در مارکت آن کوین یا توکن به مرور کاهش می یابد که در میان مدت و بلند مدت می تواند باعث افزایش نیروهای تقاضا شود.(البته نباید تک مولفه بررسی شود)

همچنین بر اساس داده ها،در تاریخ 15 مارس سال جاری،خروج بیش از 180,000 واحد اتریوم از صرافی های متمرکز در ۲۴ساعت ثبت شد که بیشترین میزان از ابتدای سال جاری میلادی بود و در کنار موارد قبلی،تا حدودی نوید بخش نیروی عرضه کمتر بود.

رمز ارز اتریوم بدلیل کاربرد شبکه و مزیت هایی که دارد،همیشه مورد توجه موسسات مالی و سرمایه گذاران مختلف بوده است که یکی از مهم ترین آنها در هفته های اخیر،خبر احتمال اضافه شدن امکان خرید و فروش اتریوم در آینده ای نزدیک به خدماتی بود که دومین بانک بزرگ اسرائیل Bank Leumi به مشتریان خود ارائه می دهد.

در بخش انتهایی این قسمت،با بررسی تغییرات social volume این پروژه در یکماه اخیر،متوجه شدیم که اخبار و اتفاقات اخیر پیرامون اتریوم،روی جامعه و سرمایه گذاران این شبکه بی تاثیر نبوده و باعث توجه بیشتر کامیونیتی به آن شده است که مهر تاییدی بر اثرگذاری این اتفاقات میتواند باشد.

اما آیا تمامی این موارد نشان دهنده این است که قیمت اتریوم میتواند سریعا رشد کند و به اعداد قابل توجهی برسد؟قطعا خیر.سرمایه گذار و مخاطب محترم باید از این موضوع آگاه باشد که این موارد صرفا نشان دهنده سلامت نسبی پروژه و نوید بخش مسیری هموارتر در میان و بلند مدت برای تقاضاهای احتمالی است،و هیچکدام از این موارد نمیتوانند باعث نادیده گرفتن شرایط اقتصاد کلان و ریسک های ژئوپلیتیک موجود و یا حتی وضعیت قیمتی شوند.
باید توجه داشت ریسک جنگ و تصمیمات دولت ها برای کنترل شرایط کلان،همچنان سایه سنگینی در کوتاه و میان مدت،بر روی بازارهای سرمایه دارند.حالا که تا حدودی از وضعیت بنیادی پروژه اتریوم آگاه شدیم،وقت این رسیده که برای درک سناریو های احتمالی پیش روی قیمت اتریوم در چند هفته آینده،به بررسی وضعیت کنونی قیمت بپردازیم.

در نمودار قیمتی،اتریوم در وضعیتی قرار دارد که در چند روز اخیر،حمله مناسبی به محدوده عرضه خودش در ناحیه 3200 تا 3400$ کرده است.بنظر می رسد نیروی این حمله،از طریق سفارشات خرید موجود در محدوده تقاضای هفتگی بین 2100 تا 2300$،تامین شده باشد و به دلیل این حضور قوی از خریداران،قیمت می‌تواند حرکتی به سمت نواحی عرضه بالاتر نیز داشته باشد(3600_3900) با توجه به دو مولفه زیر:

1_ در مسیر نفوذ به این محدوده عرضه،فروشندگان نواحی عرضه را خسته کرده و منجر به تغییر دیدگاه انها شده است.

2_در هر یک از گره های مقاومتی الان دیدگاه های عوض شده ی خرید وجود دارد که این امر احتمالا موجب زیاد تر شدن پله های ورود خریداران می شود(مهم ترین محدوده تقاضای روزانه در این مسیر مشخص شده است)

اتریوم در کوتاه مدت میتواند شاهد ۲ سناریو باشد

1_ قیمت بعد از عبور از محدوده 3200-3400 و نفوذ به محدوده بالاتر،شروع به اصلاح کند ولی فشار فروش توسط دیدگاه های خرید ناحیه پایین تر کاهش یابد و شاهد تبدیل این ناحیه به سنگر خریداران باشیم که قیمت را از آن نقطه به سمت نفوذ به ناحیه عرضه بالایی پیش ببرند.

2_قیمت عبور کند ولی با وجود فروشندگان قوی بلافاصله قیمت وارد اصلاح شود که در این صورت تحلیل بر این است که احتمالا شتاب نزول قیمت در نواحی 2800-3000 دلار(تقاضای روزانه) و 2100-2400(تقاضای هفتگی) گرفته شود و پس از آن قیمت با حضور خریداران قوی نواحی حمایتی به سمت اعدادی بالاتر از عدد سقف این حرکت پیش رود.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی اشاره کرد.
مقالات 
گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

نظرات

نرجس نظری
2 سال پیش
تحلیل تون بسیار عالی بود لذت بردم آفرین بر تلاش و ارادتون
پاسخ دهی
رامین
2 سال پیش
عاااالی مثل همیشه ✅✅
پاسخ دهی
مرتضی زمانی
2 سال پیش
تحلیل عالی
پاسخ دهی
آریان
2 سال پیش
بیشتر به کدوم سناریو وزن میدید
پاسخ دهی
رنه باباخانیانس
2 سال پیش
سلام جناب بابک عزیز. ممنونیم از نظر شما
پاسخ دهی