از ورشکستگی بانکها تا داده های اشتغال،اقتصاد جهانی و بازار کریپتو در چه موقعیتی قرار دارد؟(10 مارس 2023)

زمان میانگین برای مطالعه 6 دقیقه

بروزرسانی: 21 اسفند، 1401
نظرات 27

با توجه به بحران های بوجود آمده توسط عوامل درونی اقتصاد پول (مثل ورشکستگی سیلورگیت و سیلیکون ولی) و همچنین با توجه به داده های کلان نظیر اشتغال نگاهی به بازارهای مالی بخصوص کریپتو داشته باشیم. در چند گزاره به بررسی موارد می پردازیم،

دانلود لایو 10 مارس 2023 با کیفیت عالی

دانلود لایو 10 مارس 2023 با کیفیت متوسط

دانلود لایو 10 مارس 2023 با کیفیت پایین

دانلود فایل صوتی لایو 10 مارس 2023

 

در این جلسه قصد داریم با توجه به بحران های بوجود آمده توسط عوامل درونی اقتصاد پول (مثل ورشکستگی سیلورگیت و سیلیکون ولی) و همچنین با توجه به داده های کلان نظیر اشتغال نگاهی به بازارهای مالی بخصوص کریپتو داشته باشیم. در چند گزاره به بررسی موارد می پردازیم،
توجه داشته باشید که متن جلسه صرفا خلاصه ای از موارد مطروحه است و برای درک بهتر لازم است فایل صوتی یا ویدئویی جلسه را مشاهده نمایید.

گزاره اول : چه رخ داد؟

  • ورشکستگی بانک سیلورگیت
  • بحران بانک سیلیکون ولی
  • سخنرانی تماما هاوکیش جی پاول
  • عرضه 40 هزار واحد بیت کوین هک شده مت گاگس

 

همه این موارد بازارهای مالی ، بخصوص کریپتو را تحت فشار قرار دادند اما در میانه این فشارها ترمز های نیز ایجاد شد، یکی از آنها داده های اشتغال بود که در 10 مارس منتشر شد و موجب کاهش شاخص دلار شد، دیگری به تعویق افتادن توریع 40 هزار واحدی بیت کوین های صرافی مت گاگس بود.

 

حال در روزهای آتی چه چیزهایی را پیش رو داریم؟

در 14 مارس CPI منتشر می شود و در 21 و 22 مارس جلسه FOMC را خواهیم داشت که انتظارات و نگاه فعالین بازارها به این رویداد ها است. همچنین در انتهای ماه مارس نیز آزادسازی اتریوم های استیک شده صورت خواهد گرفت. فلذا در ماه مارس روزها و هفته های پرفشاری را تجربه خواهیم کرد، که در صورتی که موراد بیان شده در گزاره دوم محقق شود این فشارها می تواند در نهایت به نفع بازار تمام شود.

گزاره دوم : داده های اشتغال

با توجه به داده های منتشر شده در 10 مارس ما شاهد افزایش نرخ بیکاری و نرخ مشارکت بودیم، همچنین اشتغال بخش کشاورزی از پیش بینی ها بالاتر بود. از آنجایی که در تمامی این سالها تلاش داشتیم که کنار یکدیگر بیاموزیم، از این فرصت هم استفاده می کنیم تا مواردی بهتر از داده های اشتغال را یاد بگیریم.

100 *مجموع افرادی که توانایی کار کردن دارند /نیروی کار= فرمول نرخ مشارکت

برای درک بهتر مطالب مفاهیم بالا مثل نیروی کار ، افراد به کار گرفته شده ، بیکاران و نرخ مشارکت در فایل ویدئویی جلسه خدمت عزیزان توضیح داده شد.

در نگاه اول از افزایش نرخ بیکاری می توان چنین برداشت شهودی ای داشت که با افزایش نرخ بیکاری احتمال افزایش 50 نقطه ای نرخ بهره کمرنگ تر می شود و بازار احتمال 25 نقطه را بیشتر می داند. تا قبل از انتشار داده های اشتغال انتظارات سمت 50 نقطه افزایش نرخ بهره بیشتر بود اما با افزایش نرخ بیکاری جهت انتظارت تغییر کرد.

اما وقتی نرخ مشارکت رشد می کند چیزی بر عکس شهود بالا را گزارش می دهد، افزایش نرخ مشارکت نشان دهنده فشردگی بازار کار است فلذا اتفاقا فضای سیاست گذاری تهاجمی آنقدر ها برای فدرال رزرو بسته نیست.


حال چه نتیجه ای می توان گرفت؟ 50 یا 25 نقطه؟ در چنین حالتی اصطلاحا می گوییم داده ها به صورت میکس (mixed) منتتشر شده اند، یعنی داده ها تا به اینجا به صورتی نبودند که جهت اصلی را مشخص کنند. برای همین است که احتمالات دیده بان CME نیز بسیار نزدیک بهم است(55% احتمال 25 نقطه ای و 45% احتمال 50 نقطه ای).
برای اینکه بازار بتواند انتظارات خود را به درستی معامله کرده، نیازمند تایید از داده های موخر است. و این تایید و یا عدم تایید با انتشار CPI در 14 مارس انجام میگیرد. در پیش بینی ها CPI ماه فوریه که در 14 مارس منتشر می شود کاهشی است.

مطابق با پیش بینی ها ،اگر CPI مطابق پیش بینی یا کمتر منتشر شود آنگاه می توان انتظار داشت طی 2 هفته بعد از آن (با افزایش 25 نقطه) فشارها کاسته شده فلذا این اصلاحات فرصت ورود برای ریسک پذیران باشد.

اگر CPI بیشتر از پیش بینی ها باشد و باعث تقویت دلار شود کل صحبت ها نیازمند آپدیت است.

گزاره سوم: منحنی اوراق قرضه و وارونگی نمودار منحنی

پیرو استوری های هفته گذشته با منحنی اوراق قرضه آشنا شدید و باهم یاد گرفتیم نمودار تحت چه شرایطی به چه شکلی در می آید.(هایلایت مارس در پیج اینستاگرام)

باهم بیاموزیم :

دارایی ها دو دسته هستند :

  • دارایی های سنتی (Traditional Assets) 
  • دارایی های جایگزین (Alternative Assets)

 


What-is-the-position-of-the-global-economy-and-crypto-market

 

دارایی های سنتی بازار اوراق و سهام هستند (Stocks and Bond ) و اوراق قرضه در اقتصاد های پیشرفته پیشرو ترین دارایی هستند و حجم بسیار بالایی دارند و از آنها برای پیش بینی شرایط آینده اقتصاد استفاده می شود.

با در کنار هم قرار دادن مطالب بالا و شکل نمودار منحنی اوراق قرضه که متوجه می شویم حتی بازار اوراق قرضه در سردرگمی است پس در خصوص رکود سوال ها و موارد بسیار زیادی پیش رو است و سوال فرود نرم و یا فرود سخت یک سوال چند میلیون دلاری است .

اگر بیت کوین را در دسته دارایی های جایگزین قرار دهیم ، حرکت های این دارایی با بازارهای سنتی است و مسلما استاندارد قرار گیری در دسته دارایی های سنتی را ندارد و بیت کوین اولین بار است که در شرایط اقتصاد سختگیرانه قرار گرفته است و تا الان با رکود جدی مواجه نشده است.

بنابراین فعال محترم در فضای مجازی و اینستاگرام در نظر داشته باشد پیش بینی چنین دارایی با خطای بسیار بالایی همراه است، فلذا چنین فضایی اصلا برای سرمایه گذار ریسک متوسط و ریسک گریز مناسب نیست،  سال 2023 در کریپتو برای این 2 دسته بسیار اذیت کننده خواهد بود این 2 دسته اگر قصد فعالیت در بازارهای سنتی را دارند بهتر است بعد از تایید نشانه های فرود نرم و عدم رکود عمیق تصمیم بگیرند نه در چنین زمانی. اما برای ریسک پذیران می تواند جور دیگری رقم بخورد، ریسک پذیرانی که توانایی از دست دادن تمام سرمایه خود را داشته باشند.

گزاره چهارم : حواشی بازارها

در گزاره چهارم به بررسی مورادی نظیر وضعیت صرافی ها پرداخته همچنین صحبت هایی گذرا راجع به دلار و اقتصاد ایران داشتیم.

نکته آخر

طبق روال هر سال با دوره اقتصاد 1402 بعد از تعطیلات با 5 سرفصل در خدمتتان خواهیم بود.

از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موارد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید.در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جدا ناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید.

 

کلمات کلیدی:

نظرات

مهدی
11 ماه پیش
سلام به بهترین وهمراه ترین استاد خوستم بگم حتمتا لایو دیروز رو بگذارید ممنون میشم هرطور سعی کردم موفق نشدم با فیلترینگ استاد عزیز واینکه استاد بهار و تابستان میرسیم نهایتا به نقاط تعادلی ۴۶ یا ۴۷ که فرمودید؟ اصلا این اعداد ممکنه؟!
پاسخ دهی
مهدی رجبی
11 ماه پیش
سلام مهدی جان، سلامت باشی عزیزم، بله قرار داده شد و الان روی وب سایت هست، مهدی جان 36 تا 46 بود، میدونم بازه اش بزرگه اما نظر خودم بالای 40 بود، و اینکه امسال میلادی بله انتظار دارم این اتفاق بیوفته البته به شرط اینکه همین شرایط باشه دیگه یعنی یهو اقتصاد نابود نشه:)
پاسخ دهی
احسان حقیقی
11 ماه پیش
سلام استاد خداقوت در مورد کات ریت فدرال رزرو بحث در کامیونیتی به وجود آمده است که هر موقع کات ریت رخ داده است منجر به نزول بازار ها استاک شده است درک نمیکنم که چه دلیل دارد ؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
11 ماه پیش
سلام احسان، بچه ها درست می گن، فقط باید اینور اونورش هم بگن:) من نمی خوام جواب اخر رو بدم خدمتت، اما افزایش نرخ بیکاری، ایندکسه بودن بازار کار، تعدیل نیرو، افزایش سرمایه گذاری در انبار و اینها دلایلش بوده، برای اینکه مسیر درست تری رو بری، برو بررسی کن زمان هایی که کات ریت صورت گرفته چرا صورت گرفته؟ درایور کات ریت چی بوده؟ کاهش تورم؟ رکود؟ یا چی؟ چند ماه از افزایش بهره گذشته بود؟ 8 ماه 2 سال یا بیشتر؟ وضعیت بیکاری قبل و بعد کات ریت چطور بوده؟ بعد کات ریت بیکاری و تورم چه ارتباطی داشتن؟
پاسخ دهی
homayoun
11 ماه پیش
سلام اقا مهدی، من امریکا هستم،
میخوام فارم ماین بزنم، میخواستم بدونم به صرفه هست؟
اگه یه چند نکته بخواید بفرماید چی هست؟
شما وقت مشاوره ارائه میفرماید؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
11 ماه پیش
همایون جان در کامنت قبلی پاسخ داده شد
پاسخ دهی
homayoun
11 ماه پیش
سلام اقا مهدی، من امریکا هستم،
میخوام فارم ماین بزنم، میخواستم بدونم به صرفه هست؟
اگه یه چند نکته بخواید بفرماید چی هست؟
شما وقت مشاوره ارائه میفرماید؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
11 ماه پیش
سلام همایون جان،
من سال 98 ماین می کردم و به دلیل مشکلاتی که در ایران هست تعطیل کردم، اما صادقانه اگر شرایطش رو داشتم باز هم ماین میکردم علی الخصوص الان، الانی که کمتر کسی سمتش میره و بزرگترین ماینر ها ورشکست شدن، با توجه به اینکه شما امریکا هستی قوانین اونجا رو من نمیدونم، اما اگر یه نکته اساسی بخوام خدمتت عرض کنم ماین رو اگر با یه کارشناس انجام میدی، دردسر 1 دستگاه با 1000 دستگاه یکی هست، پس حداکثر ظرفیت انجام بده، مورد بعدی بیت های ماین شده رو زیر 40 هزار نفروش مگر و مگر نیاز هزینه های جاری، مورد سوم حتما کارشناس برق داشته باش من از این قسمت خیلی ضربه خوردم
پاسخ دهی
سعید خلیلی
11 ماه پیش
درود مهدی جان صحبت ها فد رو شما هم‌ دابیش دیدید میتونیم ادامه صعود در نظر داشته باشیم ممنون
پاسخ دهی
مهدی رجبی
11 ماه پیش
سلام سعید جان؛ کریپتویی منظورت هست؟ بله به نظر من اوضاع به نفع ماست در بهار و تابستان، وریترس های هم خیلی بزرگ نخواهد بود.
پاسخ دهی