تحلیل وضعیت اقتصاد ایران در دلار 60 هزار تومانی! در این شرایط چه کنیم؟ ( 27 فوریه 2023)

زمان میانگین برای مطالعه 5 دقیقه

بروزرسانی: 09 اسفند، 1401
نظرات 26

در این جلسه قصد داریم که نگاهی به اوضاع کلان ایران بیاندازیم. همچنین در نظر داریم راه حل محور صحبت کنیم تا بلکه بتوانیم در این شرایط تصمیمات منطقی  و بهتری را اتخاذ کنیم. در چند گزاره به بررسی موارد می پردازیم.

دانلود فایل تصویری لایو 27 فوریه 2023 - کیفیت عالی

دانلود فایل تصویری لایو 27 فوریه 2023- کیفیت متوسط

دانلود فایل تصویری لایو 27 فوریه 2023- کیفیت پایین

دانلود فایل صوتی لایو 27 فوریه 2023

 

در این جلسه قصد داریم که نگاهی به اوضاع کلان ایران بیاندازیم. همچنین در نظر داریم راه حل محور صحبت کنیم تا بلکه بتوانیم در این شرایط تصمیمات منطقی  و بهتری را اتخاذ کنیم. در چند گزاره به بررسی موارد می پردازیم.

گزاره اول : ارز

در انتهای هفته گذشته در صفحه اینستاگرام مهدی رجبی بیان شد که اگر بازارساز طی هفته آتی نرخ ها را به هر روشی 15% پایین آورد که هیچ اگر نیاورد دیگر نمی توان سقف یا منطقه مطمئن بازگشتی برای دلار متصور بود. حال در هفته جاری مشاهده شد که بازارساز توانست نرخ را در حدود همان 15% کاهش دهد، اما کاهشی که به واسطه ارزپاشی 700 میلیون دلاری صورت گرفت، نه سیاست های دیگر.
این به وضوح نشان می دهد که بازارساز هیچ برنامه ای برای مدیریت بازار ارز ندارد. همین یک جمله پیغام واضحی را برای فعال اقتصادی به همراه دارد.

در سمت دیگر خبرهایی به گوش رسیده که قرار است نرخ ارز ترجیحی در بودجه سال 1402 ثابت در نظر گرفته نشده و به صورت شناور تعریف شود. اما در صورتی که ثابت در نظر گرفته شود با فرض حدود 40 میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات کالای سرمایه ای، اگر نیمی از این منابع به ارز 28500 تخصیص یافته و با آن نرخ تسعیر شود، شکاف بین بازار آزاد و ارز ترجیحی بیش از 40-50 هزار تومان خواهد شد. همچنین اگر حتی یک دلار هم صرف ارز ترجیحی نشود با این اختلاف تورم ایران و آمریکا و با این رشد طبقه بندی پولی باز هم قیمت دلار در انتهای 1402 بالاتر از سقف تشکیل شده کنونی در محدوده 60 هزار تومان خواهد بود.

همچنین در خصوص تحلیل قیمت، شرایط کنونی که به نوعی تداعی کننده اثر سیب زمینی داغ یا همان Hot potato می باشد،  امکان رفتار منطقی از قیمت را سلب می کند. پس علنا تحلیل های قیمتی اعتبار لازمه را ندارند. با این حال به نظر می آید اگر اصلاحی هم صورت گیرد با توجه به عدم اتخاذ سیاست های مناسب و کارا از سمت بازار ساز تا این لحظه (8 اسفند) عمق این اصلاح بیش از 48-49 هزار تومان (با اختلاف چند درصد) نباشد. و این محدوده می تواند برای محاسبه ریسک ریوارد فعالان اقتصادی معیار منطقی باشد.

گزاره دوم : تورم و ابر تورم

نسبت پول به شبه پول در ایران با سرعت قابل توجهی رو به رشد است. در صورتی که رشد این نسبت یعنی فرآیند تبدیل شبه پول به پول، افزایش یابد، اوضاع اقتصاد ایران وارد مرحله بسیار بدی می شود.د توضیح این مهم، چند مورد را با هم بررسی می کنیم.

  • از 34 بانک کشور، 8 بانک دولتی وجود دارد که طبق آمار بیش از دوم سوم نقدینگی موجود در ید این بانک هاست. در افزایش نسبت پول به شبه پول در صورتی که سرعت بالای گردش پول موجب کمبود ذخایر این بانکها شود، بانک مرکزی ایجاد برای اینکه بانک ها پایه پولی خلق می کند(اضافه برداشت صورت می گیرد) و همین موضوع سبب می شود که حجم پول با سرعت بسیار بیشتری رشد کند. این اخطار جدی است.
  • طی 4 دهه گذشته اقتصاد ایران، تا کنون 6 بار تورم نقطه به نقطه بالاتراز 50% اعلام شده که 4 بار آن در سال 1401 صورت گرفت. وقتی که 2 بار در سال حقوق و دستمزد را افزایش می دهند، وقتی میلیونها فرصت شغلی با محدودیت اینترنت نابود می شود، جز این انتظار نمی رفت. ادامه چنین سیاست هایی خطر ابر تورم را افزایش می دهد.
  • دولت در بودجه 1402 کماکان مصر بر افزایش کسری بودجه (انبساط بودجه ای) است. در شرایطی که تورم مستمر و فزاینده وجود دارد افزایش هزینه های دولتی یقینا آتش تورم را تندتر می کند.
  • باوری در جوامع مختلف وجود دارد که دولت قادر مطلق است که چنین نیست. این باور به بدهی داخلی نیز سرایت کرده به گونه ای که معتقدند دولت با افزایش قیمت ارز خارجی بدهی خود را کاهش می دهد. در کشوری که بودجه تفکیکی ندارد چنین نیست. همچنین بخش عمده این بدهی ها تعهدات فاقد اعتبار است که هیچ گاه قرار نیست پرداخت شوند. پس دولتها آن قادر مطلقی نیستند که به راحتی بتوانند همه چیز را به میل و خواسته خود درآورند.

 

گزاره سوم : در این شرایط چه کنیم؟

در فایل تصویری و صوتی این جلسه بسته شامل 7 پیشنهاد برای مدیریت بهتر سبد سرمایه ارائه شده که می توانید آن را به به پرتفو سرمایه خود تعمیم دهید.


از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موارد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید.در نهایت هم عرض می شود که ریسک بخش جدا ناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید

کلمات کلیدی:

نظرات

حسین علی شاه آبادی
11 ماه پیش
درود خدمت شما استاد رجبی 
لذت بردم از این ویدیو... از خودتون و بیانات شیرینتون
ممنونم 
سپاس
پاسخ دهی
مهدی رجبی
11 ماه پیش
سلام حسین جان، سلامت باشی برادر عزیز
پاسخ دهی
احسان حقیقی
12 ماه پیش
شدیدا مشتاقم با دوره امسال بفهمم چقدر از پیش بینیم درست بوده و یا چه داده هایی باید برم یاد بگیرم جدید
و شدیدا مشتاقم . . . .
پاسخ دهی
مهدی رجبی
12 ماه پیش
من هم همینطور
پاسخ دهی
احسان حقیقی
12 ماه پیش
استاد بی صبرانه منتظر اقتصاد 1402 هستم چون فرق امسال با سال های قبل که شرکت کردم این بود که داده ها رو هر فصل به روز کردم و یه سری پیش بینی هایی انجام میدم برا سال بعد ولی
پاسخ دهی
مهدی رجبی
12 ماه پیش
سلام بروی ماهت احسان جان، افتخاری است برای من، امید بخدا بلافاصله بعد از تعطیلات استارت می خوره
پاسخ دهی
مهدی رجبی
12 ماه پیش
سلام بروی ماهت احسان جان، افتخاری است برای من، امید بخدا بلافاصله بعد از تعطیلات استارت می خوره
پاسخ دهی
مجید ازاد
12 ماه پیش
سلام
خیلی روی خرید کالا تاکید کردین ولی نوع کالا یا دسته بندیش رو نگفتین 
مثلا گفتین بین ارز و طلا 
کالا
ولی چه نوع کالایی؟؟؟؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
12 ماه پیش
سلام مجید جان، کالای بادوام ، و سرمایه گذاری ثابت، مثلا صاحب کسب و کار برای تجهیز محل کارش به کالای بادوام نیازمنده، کارمند که کسب و کار مستقل نداره برای خودش و زندگیش، دیگه بسته به نیاز های فردی داره
پاسخ دهی
مجید ازاد
12 ماه پیش
چند نمونه بگید 
مثال بزنید
برای ی کارمند معمولی
که حداقل کمی با تورم جلو بره و جا نومونه
پاسخ دهی
یاری
12 ماه پیش
کارتون درسته آقا مهدی حتما بگوشم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
12 ماه پیش
بزرگواری عزیز دل
پاسخ دهی