از توقف نرخ بهره تا سقف بدهی، بیت کوین و بازار کریپتو در چه وضعیتی قرار دارند؟ (12 می 2023)

زمان میانگین برای مطالعه 10 دقیقه

بروزرسانی: 23 اردیبهشت، 1402
نظرات 55

در جلسه 12 می قصد داریم که بیت کوین و بازار کریپتو را تحلیل کنیم. از جلسه تحلیلی قبل که در ماه آوریل بود متوجه شدیم که ساختار کلی بازار کریپتو در ماه می یک ساختار اصلاحی است

دانلود فایل تصویری لایو 12 می 2023 با کیفیت عالی

دانلود فایل تصویری لایو 12می 2023 با کیفیت متوسط

دانلود فایل تصویری لایو 12 می 2023 با کیفیت پایین

دانلود فایل صوتی لایو 12می 2023

 

در جلسه 12 می قصد داریم که بیت کوین و بازار کریپتو را تحلیل کنیم. از جلسه تحلیلی قبل که در ماه آوریل بود متوجه شدیم که ساختار کلی بازار کریپتو در ماه می یک ساختار اصلاحی است. اگر تحرکات قیمت از آن زمان تا کنون را هم بررسی کرده باشیم متوجه می شویم که در همان مسیر هستیم، اما اکنون بخش هایی از عوامل کلان دستخوش تغییر قرار گرفته و بهتر است به آپدیت وضعیت بازار پرداخته و شرایط را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مباحث مطرح شده در این جلسه :
- وضعیت سیاست های پولی فدرال رزرو

- بررسی داده های تورمی و مسیر تورم

- شواهد کاهش نقدینگی در بازار کریپتو

- شاخص دلار

- نکول یا افزایش سقف بدهی آمریکا؛ کدام یک؟

- وضعیت آلت کوین ها

- نگاه قیمتی به بیت کوین

 

برای درک بهتر مباحث مطرح شده بهتر است که فایل ویدئویی جلسه را مشاهده فرمایید چرا که شامل نمودارهای مختلف است. با این حال تلاش شده که در قالب متن هم مختصری از نکات و مباحث خدمت شما عزیزان ارائه گردد.

 

وضعیت سیاست های پولی :
همانطور که مطلع هستید در ابتدای ماه می، کمیته بازار آزاد فدرال یا همان FOMC نرخ بهره را مطابق انتظارات 25 نقطه پایه افزایش داد و سقف نرخ وجوه فدرال اکنون به 5.25 رسیده است. حال در این مقطع بنا به دلایل مطروحه، اجماع بازار بر این است که مسیر افزایش نرخ بهره متوقف شود.

 

 

 

مسیر تورم :
طبق داده های منتشره در ماه می، شاخص بهای مصرف کننده یا همان CPI ماه آوریل به %4.9 رسید، و هسته تورم یا  Core CPIهم در عدد %5.5 قرار گرفت. اگر جزئیات شاخص بهای مصرف کننده را بررسی کنیم، متوجه می شویم که بخش تامین سرپناه (که وزن بسیار بالا و حدود 44% در داده های تورمی دارد) گویی قله خود را ثبت کرده و می تواند مسیر کاهشی را آغاز کند، اگر این مهم محقق شود در کاهش سرعت افزایش تورم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

 

همچنین مواردی نظری شاخص بهای تولید کننده یا همان PPI و میزان خرده فروشی نیز حکایت از کند شدن اقتصاد دارند، و این موارد در صورت ادامه به همین شکل، سوای اینکه سیگنال رکودی صارد می کنند، نشانه هایی از ادامه دار بودن مسیر کاهشی تورم نیز هستند.

در حال حاضر همانطور که در نمودار زیر مشاهده می فرمایید بنا به دلایلی همچون آنچه مطرح شد، بخش عمده انتظارات بازارهای آتی بر توقف نرخ وجوه فدرال در کران 5-5.25% است.

 

 

کاهش نقدینگی :

داده های تورمی به نفع بازارها و به ضرر دلار منتشر شد، انتظارات بازارهای آتی از مسیر تورم و توقف نرخ بهره در محدوده های کنونی است، دارایی های ریسکی همچون بازار سهام و بیت کوین رشد کردند، اما بیت کوین پس از مدت کوتاهی در چند ساعت تمام رشد خود را از دست داد، دلیل چه بود؟ خبر فروش بیت کوین های دولت آمریکا که پس از چند ساعت تکذیب شد.

به عنوان یک فعال کهنه کار کریپتو عرض می شود که ماهیت این موضوع خیلی حائز اهمیت نیست، بلکه آنچه که باید بدان توجه کرد این است که خبر عرضه 10 هزار واحد بیت کوین که کمتر از 300 میلیون دلار می شود و حتی تکذیب آن! موجب نوسان 2-3% در قیمت بیت کوین می شود. این نشانه ای از کمبود نقدینگی در بازار است.

وقتی نقدینگی در بازار کم باشید، احتمالا در بخش های دیگر بازار مشکل نقد شوندگی به وجود می آید، یک دارایی (بازار) وقتی نقد شوندگی قابل قبولی نداشته باشد، کارایی خود را از دست می دهد. کاهش کارایی بازار می تواند سبب تحرکات غیر منطقی قیمت شود. اکنون که به واسطه خبرها معمولی، چنین نوساناتی ایجاد می شود اغلی فعالان ممکن است با خود بگویند این نوسانات عادی است، در صورتی که همین تحرکات به فعالان بازار کریپتو پیغام میدهد که نقدینگی در بازار کم است، کمبود این نقدینگی اصلا نکته مثبتی نیست، و حاصلش مشخص است کاهش کارایی بازار، و کاهش کارایی بازار یعنی ایجاد حرکات شارپ با خبرهای مختلف، چه در جهت صعود چه در جهت نزول. قبلتر هم در جلسه 21 آوریل راجع به این موضوع صحبت کرده بودیم.

 

نکول بدهی یا افزایش سقف بدهی :

دولت آمریکا برای تامین مالی و جبران کسری بودجه نیازمند فعالیت در بازار بدهی (اوراق) است. تا پیش از رکود بزرگ 1929 کنگره به دولت و خزانه داری اجازه میداد که به اندازه ای که منابع مالیاتی محقق نشده اوراق منتشر کرده و بفروشد. اما از همان زمان به بعد، کنگره اجازه داد که دولت و خزانه داری آمریکا در هر جایی که نیاز به تامین مالی داشت اوراق منتشر کند، ولی برای این موضوع سقف قرار داد. از آن زمان تا کنون بارها و بارها این سقف بدهی افزایش پیدا کرده است.

اکنون در بازار اوراق شاهد جهش بازده(کاهش قیمت) اوراقی هستیم که سررسید آنها ژوئن به بعد است. دارندگان این دسته از اوراق ریسکی را در بازار بدهی شناسایی کرده و به همان دلیل تمایل دارند پیش از سررسید اوراق خود را با قیمت پایین تری بفروشند. و آن ریسک عدم صدور مجوز افزایش سقف بدهی توسط کنگره است. در صورتی که سقف بدهی افزایش پیدا نکند، در وهله اول اصل یا فرع مبلغ اوراق (یا هردو) ممکن است به دارندگان اوراق پرداخت نشود. از این رو شاهد فشار فروش و افزایش بازده اوراق با سررسید ماه ژوئن به بعد هستیم.

هر چند که عموم فعالان اقتصادی معتقدند که این یک بازی سیاسی و میان حزبی است، اما به هر حال جز ریسک های موجود است. کسی نمی داند دقیقا تا کی اما بررسی شواهد به ما می گوید که تا نیمه ماه ژوئن فرصت است که کنگره در خصوص سقف بدهی تجدید نظر کند. در صورتی که مجوز انتشار اوراق بدهی جدید صادر شود اقتصاد بدون نوسانات عجیب به مسیر طبیعی خود ادامه می دهد. اما در صورتی که این مجوز صادر نشود، موضوع نکول بدهی به میان می آید، هر چند که دولت و خزانه داری راه های قانونی برای مقابله با این مسئله را دارند ولی در صورت رخداد این مسئله، طبیعتا دلار و بازارهای ریسکی دستخوش فشار فروش و نوسانات نزولی قرار خواهند گرفت.

موضوع سقف بدهی و سناریوهای آن با ادبیات ساده در فایل ویدئویی جلسه توضیح داده شده است. پیشنهاد می شود جهت یادگیری بیشتر از فایل صوتی یا ویدئویی جلسه استفاده کنید.

دلار، بیت کوین و آلت کوین ها :

پس از افرایش 25 نقطه نرخ بهره BOE یا بانک مرکزی انگلیس، گمانه زنی هایی برا توقف نرخ بهره بریتانیا در محدوده 4.5% به وجود آمد، در صورتی که برای مقابله با تورم در رکود تورمی انگستان، BOE به بهره های بالاتری نیاز دارد، اما گویا فضای سیاست گذاری باز نیست، از طرفی با انتشار داده های تولید ناخالص داخلی، شاهد رشد منفی GDP انگلیس در بعد ماهانه بودیم، همین موضوع باعث کاهش نسبتا قابل توجه GBP/USD و EURO/USD در 2 روز آخر هفته بود، این 2 حدود %70 از وزن DXY را تشکیل می دند از این رو با کاهش این 2 شاهد افزایش شاخص دلار هستیم. با این حال بنا به مواردی که قبلتر صحبت شده (مسائلی همچون بازار کار) به نظر مسیر بلند مدت دلار همان قبلی است. یعنی شاخص دلار بنا به دلایلی که بررسی کردیم مسیر کلی بلند مدتی را در یک کانال نزولی ولی با اصلاح های صعودی طی خواهد کرد. اکنون هم زمان اصلاح صعودی دلار است و از این بابت دارایی های ریسکی احتمالا چند هفته ای تحت فشار و رنج فرسایشی قرار گیرند.

 

 

بیت کوین وارد کانال 26 هزار دلار شده است، مسیر بیت کوین هم فعلا در همان چهارچوب قبلی است، محدوده های مهم برای ورود خریداران حوالی 26-27 هزار و 23-24 هزار دلار هستند، اگر بخواهیم جزئی تر صحبت کنیم انتظار واکنش در محدوده 24.200 تا 25.500 بیش از سایر مناطق وجود دارد. ساختار کلی بیت کوین فعلا اصلاح نزولی است، این اصلاح ممکن است عمیق تر و طولانی تر هم شود اما رهیافت مورد بررسی ما فعلا خبری از کف نمی دهد. نزدیک ترین پیوت زمانی مهم هم در هفته آخر ماه می بوده و از 22 می به بعد می باشد.

هر چند که صحیح نیست اکنون راجع به مسیر بعدی که اگر صعوید شد صحبت کنیم، اما به هر حال در صورت تحقق سناریو عرض شده هر زمان که اصلاح خاتمه یابد، در صورتی که موج صعودی با مومنتوم قابل قبولی شکل گیرد، می توان انتظار تارگت های بالاتری را داشت. تاییدیه های صعود با شکست قدرتمند و تثبیت بالای ناحیه 29-30 ایجاد می شود، و اگر این اتفاق رخ دهد به نظر دیگر در سقف 32 هزار، قیمت معطلی چندانی نداشته و به سراغ اهداف بالاتر همچون اهداف سالی میلادی برود. به بیان ساده محدوده 29-30 مقاومت و سد قوی تر از 32 می باشد.

دوستان عزیز در نظر داشته باشید که هر تحلیل ممکن است خطا داشته باشد و همه ما استاپ لاس های ذهنی و قیمتی داریم، پس شما نیز با شرایط خود بازار را بسنجید، معیار تصمیم خود شما و منطق تان است. بازار مالی جایی برای انتقال ریسک به دیگری نیست.

اما در خصوص اتریوم و آلت کوین ها، در جلسه 21 آوریل که هاردفورک شانگهای اتریوم را بررسی کردیم به نکته ای ظریف اشاره داشتیم و آن هم این بود که درست است با آزاد سازی اتریوم های استیک شده قیمت اتریوم کاهش پیدا نکرده، اما پیر بیتی، یا همان ETH/BTC در عدد بسیار قابل قبولی قرار دارد و همین موضوع احتمال معاملات سوئینگ و تبدیل اتریوم به بیت توسط معامله گران را پررنگ می کند. عرض شده بود در صورت تحقق این مورد نمی توان انتظار رشد خوب از آلت کوین ها را داشت و به همین منظور نباید حجم ترید آلت کوین ها بیش از یک سوم سبد کریپتویی باشد، حال بعد از گذر حدود 3 هفته و با کاهش بیش از 10% ETH/BTC به وضوح دیدیم که این نکته چطور موجب فشار بیشتر بر روی آلت کوین ها شد.

اگر اندیکاتور فصل آلت کوین ها یا Alt season رو بررسی کنیم، متوجه می شویم که این اندیکاتور در کف عمیقی قرار گرفته است، رسیدن به کف این نوید را می دهد که معامله گران ریسک پذیر می توانند به بازگشت و ریکاوری پیرهای بیتی آلت کوین ها در میان مدت و بلند مدت امید داشته باشند و از اصلاح قیمت و تخفیف های ایجاد شده به دید فرصت استفاده کنند، اما از آن جایی که هنوز حجم ورودی پول در صندوق های کریپتویی به میزان قابل قبولی نیست و مشکل نقدینگی در بازار کریپتو وجود دارد، در راستای کاهش ریسک نمی توان حجم زیادی از پرتفو کریپتویی را به آلت کوین ها اختصاص داد و ضمن سلب مسئولیت پیشنهاد فعلا همان یک سوم سبد است. مگر اینکه نگاه فعال بازار، بلند مدتی باشد.

 

از آنجا که متن ابزار مناسبی برای توضیح این موارد نیست پیشنهاد می شود حتما ویدئو قرار داده شده را تماشا بفرمایید.توجه داشته باشید که ریسک بخش جدا ناپذیر بازارهاست، در این شرایط اقتصادی هر تحلیل و بررسی از سمت گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی صورت می گیرد جهت افزایش آگاهی، اعلام معاملات شخصی، درنظر گرفتن نیروهای بازار و بهبود قدرت تحلیل دوستان است و گروه از بابت تصمیمات مخاطب محترم سلب مسئولیت می نماید

کلمات کلیدی:

نظرات

احمد گل پرور
1 سال پیش
سلام و وقت بخیر خدمت استاد عزیز ، میخواستم بدونم دنبال کردن داده های اقتصادی اروپا ، چین یا انگلیس برای کسی که تو کریپتو فعالیت میکنه لازم هست یا یه نگاه جزئی برای گرفتن سنس بازار کافیه و برای ما داده های آمریکا و وضعیت دلار مهمتره
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام احمد جان، خیر لازم نیست، صرف داده های آمریکا کفایت میکنه، اروپا رو هم اگر نگاهی میندازید برای جهت ایندکس دلار باشه کفایت میکنه
پاسخ دهی
ali tavan
1 سال پیش
ارادت استاد امیدارم اوضاع به کام باشه 
استاد داده های جمعه مثل nfp labor force earning منو گیج میکنن نتونسم ازشون هیچ سنسی بگیرم میشه برداشتتون رو با توجه   به شرایط فعلی بگین بهم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام علی جان، وقتی داده ها اینچنین میکس منتشر میشن نه تنها شما رو بلکه همه رو گیج میکنه ، البته اگه نگاه رو اورال کنیم به نظرم تو مسیر طبیعی هست یعنی خاطرت باشه از 2-3 ماه قبل  چرا انتظار داشتیم مسیر دلار در یک کانال نزولی باشه؟ به دلیل وضعیت بازار کار و بدتر شدن شاخص های لگ بیکاری مثل نرخ بیکاری.
پاسخ دهی
alitavan
1 سال پیش
اینکه یسری از اقتصاد دانای مطرح و بزرگ ک مقاله های خوبی منتشر میکننو بهم معرفی کنید بتونم تحلیلاشون در بعد کلانو بخونم اپدیت باشم چون میدونم خودتونم این کارو میکنید
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
علی جان خط فکری ادم ها رو مد نظرته دنبال کنی؟ یا شرکتها؟ من دومی رو فرض می کنم، کل دنیا 2 سورس رو هیچ گاه رها نمی کنن، یکی اکونومیست هست یکی بلومبرگ،  دومی به قدری تنوع مطالب داره که اصلا گم میشه ادم، و در خصوص اولی هم گمان نکن اشتباه ندارن ها، عین همه ادم ها،
اما علی جان یه میونبر هم بهت بگم، سایت substack.com که میری کلی نویسنده و ژورنالیست هستن که می خوان مقالات یا خدماتشون رو عرضه کنن، بخشی پولی هست بخشی هم رایگان ولی کلا استفاده از سایت رایگان هست، بعد اونجا شما می تونی اثار کمپانی های خوب تو حوزه تحلیل ماکرو مثل fidenzamacro یا the macrocompass رو پیدا کنی و بخونی، کافیه مثلا سرچ کنی macrocompass+substack لینک مستقیم میاد واست،
پاسخ دهی
alitavan
1 سال پیش
قربونتون برم‌ممنونم ازتون
پاسخ دهی
alitavan
1 سال پیش
سلام‌مجدد خیلی ممنونم ازتون
دقیقا استاد جزئیات رو میخواسم ک متاسفانه میگین شفاف نیست 
استاد کتابایی ک معرفی کردینو دارم‌مطالعه میکنم ی رهیافت دیگم ازتون میخوام جسارتا
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلامت باشی علی جانم،
در خدمتت هستم عزیزم میرم کامنت های بعدی
پاسخ دهی
alitavan
1 سال پیش
استاد سلام ارادتمندم شبتون بخیر
می خواسم بپرسم که درامد نفتیو میشه بفهمیم دولت چکارش میکنه ؟ینی اینکه بفهمیم در اثر رشد درامد نفتی این رشده داره تبدیل ب پایه پولی میشه از طریق سپردن درامد ب بانک مرکزی یا داره عرضه میشه تو بازار ..این امارو منتشر میکنن؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
1 سال پیش
سلام علی جانم، منظورت از بفهمیم اینکه دقیق بفهمیم؟ یا کلی؟
دقیق رو تا زمانی که مثلا تبصره 14 قانون بودجه شفاف نباشه نه نمی تونیم بفهمیم، چون 2 بخش کلی از محل واگذاری دارایی سرمایه ای تامین میشه، یکی هزینه های تبصره 14(یارانه غذا و دارو و ...) یکی هم حقوق و دستمزد، بعد چیزی موند میشه بودجه عمران، موضوع بعدی اینکه علی جان ما تو ایران شفافیت امار داشتیم که وضع مون این نبود! تا زمان اعلام پیشبینی عملکرد(تقریبا برج 8 -9) علنا اماری دست من و شما نمیاد و یه سری تخمین هست.
اما اگر کلی رو می خوای بدونی، کلیت این هست که درامد های انرژی به چی هست؟ به دلار، در مقابل درامدهای دلاری محارج دلاری چقدره؟ اندک، از طرفی می دونیم نظام ارزی بودجه بندی ایران چی هست؟ ریال، پس هر دلاری که از این محل در بیاد در نهایت به خلق پایه پولی منجر میشه(دلار بدن بانک مرکزی ریال بده) حالا این درامد بخشیش سهم وزارت نفت هست بخشی سهم صندوق توسعه ملی و مابقی سهم دولت(عمدا اعداد رو نمیگم خودت بری در بیاری) همون صندوق توسعه دلار میده و ریالش رو میگیره(پایه پولی) دوم هم اینکه علیرغم اینکه باید این پول رو در اصل خرج زیر ساخت کنه زمانی که دولت کم میاره میاد از صندوق توسعه هم پول میگیره خرج میکنه! یه بار خرج بورس یه بار خرج تثبیت ارزی ....
پاسخ دهی
;